Türkçe
0212 284 50 70 Pts - Cuma 08:30 - 17:30 Sultan Selim Cad. No:37/A Kağıthane / İstanbul
Sertifikalar
Eurovent,CE,Tsek,ISO
Menşei
%100 TÜRK MALI
Enerji Sınıfı
A+ CLASS
Teklif Talebi

Jet Fanların Genel Özellikleri

Aksiyal ve radyal tasarımlı olarak iki farklı konfigürasyonda imal edilmektedir. Havalandırma ve duman tahliye işlemi yapabilmek için kullanılan elektrik motorları çift hızlı olarak seçilir. Cihazların gövdeleri 2 mm kalınlığında galvaniz saclar kullanılarak imal edilir.

Pervane bölümünün iki tarafında da yuvarlak susturucular bulunmaktadır.

Elektrik motorları 300 derece sıcaklığa 120 dakika boyunca dayanacak özelliğe sahiptir. Kullanılan pervaneler açı ayarı yapılabilen alüminyum malzemeden imal edilmektedir. Fan ve motor gurubuna kolay müdahale edebilmek için tüm cihaz boyunca kızaklar kullanılmaktadır. Jet fanların hava atış tarafından havayı daha ileri mesafelere sevk etmek için özel yivler kullanılmaktadır. Cihazların hava çıkış noktalarında yönlendirici flaplar sayesinde hava istenilen noktaya kolaylıkla sevk edilmiş olur.jetfantoplu

Jet Fan Ne İşe Yarar

Jet fanlar normal havalandırma işlevi ve duman tahliye işlevleri için aynı anda kullanılmaktadır. Belli bir senaryo ile çalışan otopark havalandırma sistemlerinde öngörülen durumlarda havalandırma istenildiği zaman da duman tahliye maksadıyla görev yapmaktadır. Otopark alanların da montajı yapılan hava kalite sensörleri ve duman dedektörleri güdümünde çalışan jet fanlar, iç mekandaki hava kalitesinin bozulması ile jet fanlar birinci kademede çalışmaya başlar herhangi bir duman algılanması durumunda ise fanlar ikinci kademede devreye sokulmaktadır. Jet fanlar iki hızlı motorlarla tahrik edilmektedir. Büyük metropollerde arsa maliyetlerinin yüksek değerlere ulaşması çok katlı binaların yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Yapı kontrol ve ruhsatı veren kuruluşlarca belirlenen temel ve çatı arasındaki irtifaya mümkün olan en fazla katın yapılması otopark maksadıyla kullanılacak katlardaki yüksekliğin en az seviyede yapılmaya zorlanması mekanik tesisatlardan kaynaklanan kod kayıpları jet fanları bu konuda gerekli kılmıştır. Jet fan ile havalandırma yapılan otoparklarda hava kanalına ihtiyaç kalmadan havanın belli bölümlere yönlendirilmesine olanak tanımaktadır.

 

Jet Fan Nerede Kullanılır

Jet fanlı havalandırma sistemleri otopark-faniotopark havalandırma sistemlerinin yanı sıra metro ve karayolu tünellerinde kullanılmaktadır. Otopark alanlarında jet fan kullanımı hava kanalı bağlantısı olamadan daha efektif ve ekonomik olarak yapılabilmektedir. Ayrıca hava kanallarının çekilmesi otopark tavanında seviye kayıplarına neden olmaktadır. Jet fanlar belli konfigürasyonlar da montajı yapılarak etki mesafelerine özen gösterildikten sonra kirli havanın dikey şaft noktalarına yönlendirilir. Şaftlara yönlendirilen atık hava dairesel atışlı aksiyal fanlar sayesinde yer üstü seviyesinden dış ortama bırakılır. Bu cihazlar ayrıca duman tahliye kanalı olarak ta kullanılmaktadır. Otopark alanının herhangi bir yerinde yangın çıkması durumunda o noktaya en yakın olan cihazlar yüksek devirde çalıştırılarak açışa çıkan duman ve alevin dış ortama atılmasını sağlar.

Karayolu ve demiryolu tünellerinde biriken zararlı eksoz gazlarının tavan boyunca yönlendirilerek tünelin çıkış noktasından dışarı atılmasını sağlar.

İtki kuvvetinin öngördüğü mesafe aralıklarında montajı yapılan jet fanlar tünel tavanında yapay bir hava akımı oluşturarak sirkülasyon yapmaktadırlar.

Maden ocaklarında çalışma yapılan galerilere taze hava sevkiyatı yapıp zararlı gazların dışarı atılması için kullanılmaktadır. Hava kanalı bağlantılı olarak kullanılabileceği gibi serbest atışlı olarak ta kullanılmaktadır.

 

Jet Fan Sistemelerinin Diğer Sistemlere Göre Avantajlı Yönleri

Jet fan sistemleri hava transferi yapmak için hava kanalı veya başka bir tesisata gerek duymadan çalışabilmektedir. Geniş hacimli alanlarda hava kanalı bağlantılı sistemlere göre çok daha uygun maliyetlere proje çözümlenmiş olur. Otomasyon sistemleri ile entegre edilen jet fanlı havalandırma sistemleri kontrol merkezlerinden rahatlıkla kullanılmaktadır.

 

About the author

Leave a Reply