Türkçe
0212 284 50 70 Pts - Cuma 08:30 - 17:30 Sultan Selim Cad. No:37/A Kağıthane / İstanbul
Sertifikalar
Eurovent,CE,Tsek,ISO
Menşei
%100 TÜRK MALI
Enerji Sınıfı
A+ CLASS
Teklif Talebi

Rooftop Klima Genel Özellikleri

Roof top klima cihazları kompakt olarak imal edilmektedir. Cihazın gövde yapısı özel büküm teknikleri ile mukavemeti arttırılmış çelik karkas sistemi ile oluşturulmaktadır. Yüzey alanını genişliğine göre 1.2 ila 2.0 mm kalınlığında galvaniz saclar kullanılmaktadır. Kullanılan saclar galvaniz kaplı olmasının yanı sıra elektrostatik boya ile kaplanmaktadır. Roof  top klima cihazının altında 3 mm kalınlığında özel tip şasi parçası bulunmaktadır. Şasi üzerinde halat bağlamak için mapa parçaları ve forklift ile kaldırmak için özel bölümler bulunmaktadır. Kondenser fanları dıştan rotorlu aksiyal kanatlı olarak kullanılmaktadır. Scroll kompresörler bağımsız olarak 2, 3 veya 4 devreli soğutma sisteminde kullanılmaktadır. Kondenser ve evopartör serpantinleri bakır boru alüminyum kanatlı olarak imal edilmektedir. Üfleme fanları radyal sık kanatlı veya radyal seyrek kanatlı olarak kullanılır. Roof top klima cihazlarında çevreci R407c ve R410a gazları kullanılmaktadır.

Roof top klima cihazları çok hassas ve fonksiyonel bir otomasyon sistemi ile donatılmıştır. Cihazın tüm çalışma ve arıza durum bilgileri dijital ekran üzerinde takip edilebilmektedir.

Rooftop Klima Ne İşe Yarar

Rooftop klima cihazları diğer bir adıyla çatı tipi paket klima cihazları çok fonksiyonlu iklimlendirme sistemlerinde kullanılan cihazlardır. Aynı anda havalandırma ve iklimlendirme yapma özelliğine sahip ünitelerdir. Roof top klima cihazları taze hava ve eksoz ihtiyacı olan projelerde kullanılarak hem ısıtma soğutma hem de havalandırma aynı anda yaparak esnek çözümler sunmaktadır. Yaşadığımız şehirler artık camı açtığımız zaman taze havaya hemen ulaşabileceğimiz mimari tasarımların olmadığı yerlerdir. Tamamen dış ortamdan izole edilmiş binalar havalandırma sistemlerini zorunlu hale getirmiştir. Binaların teras katlarına ya da ara katlarda oluşturulan tesisat odalarına montajı yapılan rooftop klima sistemleri tüm ihtiyaçları tek noktadan çözmektedir. Çok farklı konfigürasyonlarda rooftop imalatı yapılmaktadır. Entalpi kontrolü sayesinde ne kadar taze hava ihtiyacı varsa o kadar taze hava verilerek enerji tasarrufu yapılmaktadır. Ekonomizörlü modellerde ise ihtiyaç doğrultusunda soğutma yapılarak konfor şartları sağlanır. Free coling sistemi sayesinde dış ortamdaki soğuk hava direk olarak içeri gönderilerek çok düşük maliyetlerde soğutma yapılmaktadır. Isı geri kazanımlı modellerde ise ortamdan kirli hava eksozu yapılarak karşılığı kadar taze hava iç ortama gönderilir. Roof top klima cihazları kullanılacağı iklim koşullarına göre de farklılık göstermektedir. Sıcak iklim koşullarında sadece soğuk modeller kullanılır. 4 mevsimin yaşandığı orta kuşakta ise heat pump sistemli cihazlar kullanılır. Daha soğuk bölgelerde ise doğalgaz ısıtmalı ve sulu serpantinli ısıtmalı cihazlar kullanılmaktadır. Roof top klima cihazları çok geniş bir model yelpazesine sahip olduklarından dolayı her türlü projede iklimlendirme ve havalandırma ekipmanı olarak kullanılmaktadır.

Rooftop Klima Kullanım Alanları

Çatı tipi paket klimalar her türlü projede tercih edilen çok özel cihazlardır. Roof top klima fiyatları diğer alternatif sistemlere göre daha fazla avantaj sağlamaktadır. Roof top klima cihazları 9 ila 300 kW aralığında farklı kapasitelerde imal edilerek farklı hacimdeki alanların iklimlendirilmesinde kullanılır. Özellikle iklimlendirme yaparken havalandırma yapıyor olması tüm hvac ihtiyaçlarına cevap verir nitelikte olmasını sağlar. Roof top klima sistemleri özellikle büyük alış veriş merkezi projelerinde çok tercih edilmektedir. Fuaye alanlarının yanı sıra alış veriş merkezi içinde bulunan dükkanların iklimlendirilmesinde kullanılmaktadır. Her dükkanın girişine hava kanalı üzerine volimetrik hava damperi bırakılarak eşit miktarda hava gönderilmektedir. Sinema ve tiyatro salonlarında kullanılmaktadır. İçeride bulunan insan yoğunluğundan kaynaklanan kirli havanın enerji kaybı olmadan dışarı atılmasına imkan tanımaktadır. Hem taze hava hem eksoz hem de ısıtma soğutma fonksiyonu aynı anda yapılarak çok daha güzel ve fresh bir ortam oluşturulmasını sağlar. Hastane ve büyük ölçekli özel sektör ve kamu binalarında ekonomik ve fonksiyonel iklimlendirme yapılmasını sağlamaktadır. Küçük kapasiteli olan modeller konut ofis ve daha küçük alanların iklimlendirilmesinde kullanılmaktadır. Roof top klima cihazlarında hava debisi ve basıncın ayarlanabiliyor olması farklı basınç kayıplarına sahip olan projelerde sorunsuz kullanılır. Cihazlarda scroll kompresörler bağımsız devrelerde kullanılarak % 25 % 50 % 75 %100 olarak 4 farklı adımda kapasite kontrolü yapılabilmektedir.  Dönüş havası ve mahal üzerinde bulunan duyar elemanlardan gelen bilgilerin ortalama değerine göre kapasite kontrolü yapılmaktadır.

 

Rooftop Klima Cihazının Diğer Sistemlere Göre Avantajlı Yönleri

Roof top klima sistemleri tüm hvac fonksiyonlarını bünyesinde barındırmasından dolayı alternatif diğer sistemlere daha avantajlı durumdadır. Alternatif klima sistemleri ısıtma soğutma ve havalandırma fonksiyonlarını hep ayrı cihazlar vasıtası ile yaparken bu özellikler roof top klima cihazında bir arada bulunmaktadır. Klima santrali ve havalandırma sistemlerinin tam verimli çalışabilmesi için otomasyon sistemi ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Oysa roof top klima cihazlarında entegre otomasyon sistemleri hazır durumdadır. Cihazların elektronik kontrol sistemleri uluslararası otomasyon protokollerine uygun olarak BMS sistemleri ile haberleşebilmektedir. Roof top klima cihazları dx direk genleşmeli soğutma sistemleri ile hızlı ve etkili iklimlendirme yapabilmektedir. Kalori transferi direk olarak kompresörün kendisi tarafından yapılmaktadır. Sistemde üzerinde boru tesisatı pompa gibi farklı unsurların olmamasından dolayı herhangi bir verim düşüklüğü yaşanmamaktadır.

 

About the author

Leave a Reply